Bulut Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Dikkat!

bulut_bilisim_saglayıcı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bireysel kullanıcılardan kurumsal şirketlere kadar her gün milyonlarca yeni veri girişi yapılmaktadır. Bu verilerin saklanabilmesi ve gerektiğinde her yerden erişim sağlanabilmesi için depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda Bulut Teknolojisi ile beraber bulut hizmet sağlayıcıları hayatımıza girmiştir.

Veri sayısı ve veri boyutları arttıkça işletmeler kendi depolama alanlarını büyütmek veya oluşturmak istemektedir. Böyle bir yapılanmaya giden işletmelerin önüne kısıtlı alanlar ve yüksek maliyetler gibi olumsuzluklar çıkmaktadır.

Günümüzde işletmelerin depolama ihtiyaçlarını, uygun maliyetlerle çözüme ulaştırmak için bulut hizmet sağlayıcıları devreye girmektedir. İşletmelerin zamandan, mekandan ve maliyetlerden tasarruf sağlamalarına olanak tanımaktadırlar. Peki işletmeler bulut hizmeti sağlayıcısı seçerken nelere dikkat etmelidir?

Güvenlik

Öncelikle verilerinizi karşı tarafla paylaşacağınız için karşı tarafın güvenilir olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bir firmayla anlaşma sağlamadan önce hizmet sağlayıcının itibarı ve iş ortakları hakkında bilgiler edinin. Bulut bilişim alanında ki tecrübesini analiz edin ve sizden önceki müşterileriyle konuşmalar sağlayın.

Hizmet sağlayıcı firma güvenilir olsa bile sizin verilerinizi yeteri kadar koruyacak güvenlik sistemine sahip olmayabilir. Verilerinizin üçüncü taraflara ulaşmaması için hizmet sağlayıcı firmanın size sunduğu güvenlik önlemlerini iyice araştırmalısınız.

Teknik Destek

Bulut hizmet sağlayıcısı 7/24 teknik destek hizmetine sahip olmalıdır. Unutmayın ki bulut hizmetinde önemli olan nokta, sorunların çözülmesi değil sistemin sorunsuz işlemesini sağlamaktır.

Felaket Senaryosu

Bulut teknolojisinde bir diğer önemli etken olan felaket senaryoları, olası veri kayıplarını ve finansal zararları engeller. Bulut hizmet sağlayıcısının felaket senaryolarının olup olmadığını öğrenin. Bu senaryoların oluşması dahilinde aldıkları önlemlerin ne kadar etkili olacağını kontrol edin.

Teknik Bilgi ve Uygulama

Bulut hizmet sağlayıcısı, işletmeniz hakkında yeterli bilgiyi edinmelidir. İşletmeniz için neler yapmak istediğinizi anlamalı, bu isteklerinize göre bir plan hazırlamalıdır. Gerekli analiz ve raporlamaları yapmalı ve bunları teknik uzmanlığı ile birleştirebilmelidir.

Özetle, her geçen gün gelişen teknolojiyle beraber artan veri ve depolama ihtiyaçları, firmaları Bulut Teknolojisine yatırım yapmaya yönlendirmektedir. Yeterli teknik bilgiye sahip olmadan yaptıkları bulut teknolojisi yatırımları yüzünden çoğu firma hem zamanından hem de parasından olmaktadır. IT departmanları da yetersiz kalınca, hizmet sağlayıcı firmalara olan talep, artış göstermektedir. Bulut hizmeti sağlayan firmalar, rekabet ortamında, özellikle yeni kurulmuş ve küçük ölçekli işletmeler için birer can yeleği görevindedir. Firmalar, Bulut alanında yatırım yapmadan çok daha az maliyetlerle dışarıdan hizmet alarak tüm problemlerine çözüm üretebilirler.

Dışarıdan bulut hizmeti almak isteyen işletmeler için dikkat etmeleri gereken önemli etmenleri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Siz de işletmenize bulut bilişim hizmet sağlayıcısı arıyorsanız bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde cevaplamaya çalışıyoruz.