Bulut Bilişim Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

bulut_bilisim_saglayıcı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bireysel kullanıcılardan kurumsal şirketlere kadar her gün milyonlarca yeni veri girişleri yapılmaktadır. Bu verilerin saklanabilmesi ve gerektiğinde her yerden ulaşım sağlanabilmesi için depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaca istinaden Bulut Bilişim teknolojisi hayatımıza girmiştir.

Bulut Bilişim Teknolojisi Nedir ?

Bulut bilişim, bilgisayar ve cihazlar tarafından verilere internet olan her yerden ulaşım sağlaması için tasarlanmış internet tabanlı bir hizmettir.Bulut bilişim aynı zamanda ortak veri aktarıma izin veren yapıya sahiptir. Esnek depolama yapısı sayesinde ihtiyaçlara göre optimize edilip depolama alanı arttırılıp azaltılabilir. Bu sayede gereksiz maliyetten kaçınılmış olur. Özel güvenlik sistemleri ve felaket yönetimi senaryolarıyla veri koruma sistemine sahiptir. Bu gibi özellikleri nedeniyle, Bulut bilişim günümüzde olmazsa olmaz bir teknoloji haline gelmiştir.

Bulut Bilişim Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İşletmelerde veri sayısı ve boyutları arttıkça depolama alanlarına olan ihtiyaç da artmıştır. İşletmeler ihtiyaçlarını karşılamak için kendi depolama alanlarını oluşturmak veya büyütmek istemektedir. Böyle bir yapılanmaya giden işletmelerin önüne kısıtlı alanlar ve yüksek maliyetler gibi olumsuzluklar çıkmaktadır.

Günümüz de işletmelerin depolama ihtiyaçlarını daha az maliyetlerle çözüme ulaştırmak için bulut bilişim hizmet sağlayıcılar devreye girmektedir. İşletmelerin zamandan, mekandan ve maliyetlerden tasarruf sağlamalarına olanak tanımaktadırlar. Peki işletmeler bulut bilişim hizmet sağlayıcısı seçerken nelere dikkat etmelidir?

bulut bilişim sağlayıcısı
Bulut Bilişim Hizmet Sağlayıcı

Güvenlik: Öncelikle verilerinizi karşı tarafla paylaşacağınız için güvenilirliğe dikkat etmelisiniz. Bir firmayla anlaşma sağlamadan önce sağlayıcının itibarı ve iş ortakları hakkında bilgiler edinin. Bulut bilişim alanında ki tecrübesini analiz edin ve sizden önceki müşterileriyle konuşmalar sağlayın.

Teknik Destek: Bulut bilişim hizmet sağlayıcısı haftanın yedi günü, gece gündüz kesintisiz operasyonlara sahip olmalıdır. Unutmayın ki bulut bilişimde önemli olan nokta sorunların çözülmesi değil, sistemin sorunsuz işlemesini sağlamaktır. Bir buluta geçiş yapmadan önce teknik desteğin nasıl çalıştığını öğrenin. Gerekirse çalışmaya başlamadan önce sözleşmeye bu alanı ekletin.

Felaket Senaryosu: Bulut bilişim teknolojisinde en önemli parametre olan felaket senaryoları, olası veri kayıplarını ve finansal çöküşleri engeller. İşletmeniz için bulut bilişim hizmet sağlayıcısıyla anlaşmadan önce felaket senaryolarının olup olmadığını kontrol edin.

Yönetim Desteği: Sağlayıcıların, temel hizmet düzeyinde yararlanabilmeniz için taahhütte bulunması gerekir. Bunun için firmaların Servis düzeyi sözleşmesi(SLA) sağlama durumlarına bakın. Bunun yanında sağlayıcının performans raporlarını sunabilmesi gerekir.

Teknik Bilgi ve Müşteri Memnuniyeti: Bulut bilişim hizmet sağlayıcı, işletmeniz ve neler yapmak istediğiniz hakkında yeterince bilgi edinmeli, gerekli analiz ve raporlamalar yapmalı ve bunları teknik uzmanlığı ile birleştirebilmelidir.

Sonuç

Sonuç olarak her geçen gün gelişen teknoloji, artan veri ve depolama ihtiyaçları firmaları BT’ye yatırım yapmaya götürmektedir. Rekabet ortamında avantaj sağlamak için birbiriyle yarışan çoğu firma, yapmış olduğu BT yatırımları yüzünden hem zamanlarından hemde paralarından olmaktadır. Kendi firmalarında kurmuş oldukları BT departmanları da yetersiz gelmeye başlayınca, hizmet sağlayıcı firmalara olan talep artış göstermektedir. Bulut bilişim hizmet sağlayıcı firmalar bu rekabet ortamında özellikle yeni kurulmuş ve küçük ölçekli işletmeler için birer can yeleği görevindedir. BT alanında yatırım yapmaya gerek kalmadan çok daha az maliyetlerle dışarıdan hizmet alarak, motivasyonlarını ve maliyetlerini diğer işlerine verebilmektedirler.

Dışarıdan bulut bilişim hizmeti almak isteyen işletmeler için dikkat etmeleri gereken önemli parametreleri bu yazımızda paylaştık. Siz de işletmenize bulut bilişim hizmet sağlayıcısı arıyorsanız bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde cevaplamaya çalışıyoruz.